Wiara jako klucz do rzeczywistości

„Wiara jest kluczem do rzeczywistości. Prawie zawsze uważamy granice naszej wyobraźni i naszej fantazji za granice wszechświata. Ale jeśli niewiele wiemy i równie mało mamy fantazji, wówczas świat, w którym żyjemy, jest bardzo ograniczony. Wraz z każdym uprzedzeniem, które pokonujemy, staje się on nieco większy i piękniejszy.”*

Każdego dnia jakieś treści przyjmujemy lub odrzucamy. Nasz mózg nieustannie przetwarza i weryfikuje informacje. Kierujemy się przy tym bardzo często nie twardą logika, ale wiarą ,emocjami, sympatią bądź antypatią. Taka jesteśmy skonstruowani.

Jeden z czytelników bloga napisał „ Nic nie ma po śmierci, człowiek to mięso- a wy wierzycie w te bzdury o duszy, bo boicie się przyjąć tej prawdy. Wolicie się łudzić, że skończycie lepiej niż każda padlina zakopana w ziemi. To jest naiwne i żałosne” Rzekłabym skrajnie radykalna wypowiedź. Oczywiście rozumiem, że dla ateisty takie myślenie jest normą, skoro nie ma Boga to i dusza nie mieści w jego widzeniu świata. Tak sobie pomyślałam czy bałabym się przyjąć, że jestem tylko ciałem fizycznym? Śmiem twierdzić, że nie! Takie podejście wiele spraw upraszcza. Nie mam duszy, a więc podlegam tylko prawom ludzkim. Nie obawiam się żadnej kary za grzechy, czy ( w moim rozumieniu) karmicznych konsekwencji popełnionych czynów. Jednym słowem, jeśli uda mi się uniknąć „karzącej ręki sprawiedliwości” to „hulaj (nomen omen?) dusza piekła nie ma „ Czy było by mi smutno, że koniec będzie definitywny? Nie! Mam dzieci i rozpatrując sprawę w tych kategoriach, żyję w nich poprzez materiał genetyczny, który im przekazałam. Moje popioły użyźnią ziemię, a więc i w tym aspekcie można odnaleźć pozytywy.

Wolę jednak żyć z głęboką wiarą w Stwórcę i moją nieśmiertelną duszę. Nawet, jeśli okaże się, że żyłam złudzeniami ( żadnej możliwości nie wykluczam z góry w przeciwieństwie do autora powyższej widomości) to będzie życie piękne i bogate. Życie przepełnione nadzieją, że jeśli nawet popełnię jakieś błędy, będzie mi dane je naprawić. Nadzieją – a nie strachem przed konsekwencjami czy piekłem – bez względu na jego nazwę. Poszerzanie granic własnej percepcji to często ciężka praca, wymagająca treningu i dyscypliny. Pozwala jednak spojrzeć na rzeczywistość (sic!) w sposób, jaki nie każdemu jest dany. Taki odbiór świata jest moim wyborem. W konsekwencji, jako osoba biorąca odpowiedzialność za swoje życie, w mocno rozszerzonym znaczeniu tej deklaracji, staję przed wieloma dylematami, przed, którymi Pan drogi ateisto nigdy nie stanie. Zajmuję się nie tylko swoim mięsnym opakowaniem, ale także, a może przed wszystkim, duszą, którą pojmuje, jako prawdziwe JA.

Każdy z nas ma święte i niezbywalne prawo samostanowienia – nie ważne czy pojmowane przez pryzmat „wolnej woli” czy konstytucję. Nie rozumiem, więc skąd bierze się wrogie nastawienie wobec osób, które myślą i czują jak ja. Czyżby do pisania szyderczych emiali, prowokowała, mniej lub bardziej uświadomiona obawa, że ja i mnie podobni mamy rację ???

 

 

 • cytat pochodzi z książki L.Ingrish „Rozmowa z cieniem”
 • obraz autorstwa Agnieszki , którą przy okazji serdecznie pozdrawiam !
Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

5 odpowiedzi na „Wiara jako klucz do rzeczywistości

 1. ktomasz999 komentarz:

  Ja wierzę w Boga, natomiast nie wierzę w 'życie po życiu’. Myślę, że Bóg nie jest tak okrutny, by fundować nam Wieczność.
  Poglądy może kontrowersyjne, ale takie mam -k.

 2. ~Lorelei komentarz:

  No nie do końca, jestem agnostyczką, nie ateistką, ale wierzę, że życie po śmierci jest możliwe, gdybym była ateistką nie zostałoby ono przekreślone, a blog to masz fantastyczny, świetnie się g czyta 😉

  • edel komentarz:

   Tekst jest skrajny wiem, skierowałam go do swoich „szczególnie zażartych wielbicieli”.
   Oczywiście można nie wierzyć w Boga, a jedynie naturalną kosmiczną energię, którą nazywamy duszą.
   Ta energia po śmierci ciała wracałaby do żródła- znam osoby o takich przekonaniach.Pozdrawiam !

   • ~Mignon komentarz:

    Wszystko zależy od sposobu rozumienia istoty Boga. Wielcy tego świata zrobili wszystko, żeby zdeprecjonować to imię, przypisując Bogu najobrzydliwsze z możliwych cechy; Bóg nic nie nakazuje, nie karze; Stwórca dał wszystkim duszom wolną wolę i na tym kończy się jego rola. Grzech to pojęcie wymyślone przez bandę cwaniaków, którzy (dla wiadomych celów i potrzeb) wymyślili religie.
    Odnoszę bardzo silne wrażenie, że osoby nazywające się ateistami (lub agnostami) tak naprawdę mają niewielką wiedzę na ten temat, a ich światopogląd ogranicza sie raczej do antyreligijności i najczęściej do antyklerykalizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *