Usunięto posąg Światowida ze schroniska na Ślęży

Stali czytelnicy zdążyli się już zapewne zorientować, że góra Ślęża i sąsiadująca z nią Radunia to dla mnie miejsca szczególne. Podziwiam ich piękno i czerpię z ogromnych zasobów energetycznych, jakie posiadają. Kocham to miejsce. Zdarzyło mi się w tym roku wspinać na szczyt w towarzystwie koleżanki Barbary, która powiedziała: popatrz na tą mgłę, głazy ze znakami solarnymi, poczuj ten klimat całą sobą.Przecież to polski Avalon!

Miała rację i w tej sprawie i w wielu innych.

Dowiedziałam się właśnie, że usunięto replikę posągu Światowida, która znajdowała w schronisku na szczycie Ślęży. Osobiście nie badałam okoliczności, w jakich do tego doszło. Jednak w oparciu o oświadczenie Redakcji Kwartalnika „ Słowianić” oraz inne wiarygodne doniesienia nabieram przekonania, że w sprawę osobiście zaangażowany jest proboszcz tamtejszej parafii.

Kiedy Talibowie wysadzali w powietrze posągi Buddy oburzaliśmy się, mówiąc: dzicy, ciemni ludzie niszczą światowe dziedzictwo kultury ! Czujemy się współwłaścicielami tych skarbów i chcemy zachować je dla przyszłych pokoleń. Dla tego nie możemy milczeć, kiedy usuwa się ze Ślęży posąg Światowida, który jest również skarbem – naszej słowiańskiej kultury. Jeśli dziś przeszkadza kopia posągu to może jutro zniszczone zostaną inne artefakty niezgodne z doktryną proboszcza. Nie jest tajemnicą, że duchowny ten ma ambicję stworzenia sanktuarium na górze Ślęża. Nie rozumiem, po co? Czy w tym kraju usianym sanktuariami kolejne jest niezbędne? Kto dał mu prawo do zawłaszczania tej konkretnej przestrzeni dla jednej tylko racji, dla jednej religii? Jeśli ambicje księdza osiągną cel możemy się spodziewać, że ucierpi na tym nie tylko przyroda, ale kijem będą przeganiane grupy medytacyjne oraz każda osoba, która się po prostu nie spodoba samozwańczym strażnikom jedynie słusznej wiary.

Z całokształtu wydarzeń, jasno widać, że idea ekumenizmu, do której nawołują kolejni Papieże jakoś do Sobótki nie dotarła.W Polsce zarejestrowanych jest wiele związków wyznaniowych i konstytucyjnie zapewniona jest swoboda w tym względzie. Nasze słowiańskie korzenie były karczowane ogniem i mieczem przez wieki. Czas się temu przeciwstawić. Popatrzmy na inne narody. Anglicy z pietyzmem chronią miejsca kultu religijnego i odwołują się do tradycji Druidów. Narody skandynawskie czynią tak samo wobec swoich przodków, swoich korzeni, swoich pradawnych wierzeń. Nie trzeba czuć się poganinem, aby zrozumieć ich intencję.

Jestem wzburzona, czekam na dalszy rozwój wypadków.

Poniżej publikuję tekst oświadczenia redakcji „Słowianić”, pomimo, że jego stylistyka nie do końca zgadza się z moją. Niemniej najistotniejsza jest intencja, a ta zdecydowanie nas łączy.

 

 

Oświadczenie zespołu redakcyjnego Kwartalnika „Słowianie”
w sprawie usunięcia rzeźby Światowida z Domu Turysty PTTK na Ślęży

27.IX. 2010 R. w Domu Turysty PTTK na Ślęży umieszczono wierną replikę Światowida, którego oryginał znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. W oparciu o pisemną umowę, rzeźba pozostawała w Domu Turysty ponad 3 lata.
Obecnie – na skutek ciągłej presji psychicznej i gróźb miejscowego proboszcza – Ryszarda Staszaka – kierowniczka placówki była zmuszona usunąć rzeźbę z przestrzeni publicznej.
To, co zaszło na Ślęży, jest działaniem rozbójniczym, które w żadnej mierze nie może być tolerowane!
Nie pozwalamy na to, by wrogie nam siły, które odcisnęły już swoje ponure piętno na naszych przodkach, przeszkadzały nam teraz w sięganiu do naszych korzeni.
Pomrokę średniowiecza rozświetlimy jasnością naszych serc i umysłów.
Zawsze tu byliśmy i zawsze będziemy.
Mają Prawosławni swoją Grabarkę, maja Katolicy swój Watykan a świętym miejscem Słowian jest Ślęża!
My, Rodzina Słowiańska zjednoczona w Duchu, dajemy odpór zakusom ciemnych sił.
Czesław Białczyński
Piotr Kudrycki
Joanna Maciejowska
Marek Wójtowicz

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Usunięto posąg Światowida ze schroniska na Ślęży

  1. ~Piotr Wrocławianin. komentarz:

    Jestem przeciw usuwaniu posągu boga Światowida z góry Ślęży. Ja chodzę na Nabożeństwa chrześcijańskie i katolickie co niedzielę , ale uważam ,że proboszcz w tym przypadku uczynił niewłaściwie. Przecież to wprawdzie kopia ale także świadectwo słowiańskości i polskości Dolnego Śląska. A poza tym najpierw ta góra była światowidowa a dopiero potem chrześcijańska. CZyli jest to nie w porządku. CZy proboszcz chcąc usuwać pozostałości dawnej wiary usunie też np. jajka ze Świąt Wielkanocnych ? Zaślepienie w każdym wypadku jest złem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *