Sabat Samhain, Dziady czy Halloween ?

Zbliża się Sabat Samhain, Dziady czy jak kto woli Halloween.

Samhain to jedno z najważniejszych świąt Celtów. Wierzyli oni, że tej nocy świat zmarłych znajduje się najbliżej świata żywych, a byty z innych wymiarów uzyskują możliwość przejścia na stronę śmiertelników. W tradycji celtyckiej w noc z 31 października na 1 listopada zamyka się Koło Roku i rozpoczyna Nowy Rok. Z tego powodu ta noc jest tak szczególna, nie należy ani do nowego ani do starego roku, w pewnym sensie jest poza czasem. W wigilię Samhain gasili ogniska i pochodnie, nadając domom wygląd opuszczonych. Wystawiali przed domy jedzenie, aby dusze posiliły się i odeszły.

Jest to ulubione święto, Wiccan, dekorują oni domowe ołtarze darami natury związanymi z ta porą roku. Niektórzy organizują tak zwane milczące wieczerze. Posiłek spożywany jest w ciszy, a na stole znajduje się dodatkowe nakrycie.   Oczywiście zwyczaj Halloween wywodzi się wprost ze święta Samhain.

My Słowianie i bracia Bałci nie jesteśmy gorsi. W tym czasie celebrujemy Dziady, które znakomicie opisał Adam Mickiewicz.Celem obrzędów jest głównie uzyskanie przychylności zmarłych. Słowianie palili ogniska, aby odstraszać upiory, oświetlali domy wskazując drogę dobrym duszom.

Chrześcijaństwo w swojej brutalnej ekspansji tępiło wszystkie stare zwyczaje. Ponieważ nie udało się wyprzeć Dziadów, więc nadano temu świętu nowy charakter i atrybuty.

Nadal jednak światło świec czy zniczy pozostało sygnałem dla drugiej strony – jesteśmy, pamiętamy, kochamy!

Mili Moi!

Pamiętajcie, że czas ten jest dobry dla wróżb, ale fatalny na medytację!

Nie można pozostawać bez ochrony mentalnej, kiedy po świecie krążą byty nie koniecznie nam przychylne.

Jeśli wyjeżdżacie to noga z gazu – nikt nie wymaga od nas ofiary z życia, a już na pewno nie ci, do, których tak szaleńczo gnamy.

Pozdrawiam bardzo serdecznie i cieplutko!

 

 

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Sabat Samhain, Dziady czy Halloween ?

 1. ~rudnicki komentarz:

  Co za bzdury! O wierzeniach Celtów nic nie wiadomo. A tu nawet jakąś nazwę podają. W jakim to języku odczytano?

  • edel komentarz:

   Źródła o mitologii celtyckiej pochodzą głównie z Cesarstwa Rzymskiego. Pisali o tym zarówno Juliusz Cezar, Tacyt czy Liwiusz.
   Isnieje na ten temat wiele opracowań i to chyba tylko Panu o wierzeniach Celtów nic nie wiadomo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *