Przeczucie śmierci – czy istnieje?

 

Często piszecie Państwo o snach, znakach i dziwnych sytuacjach poprzedzających wiadomość o śmierci kogoś bliskiego lub przynajmniej znajomego. Co ciekawe, te swoiste zwiastuny mają charakter powtarzalny i stają się motywem towarzyszącym danej osobie przez całe życie.

Przytoczę przykłady:

„Od dzieciństwa sny o wypadających zębach były dla mnie ostrzeżeniem. Pierwszy raz, kiedy śniłam ten sen, zapytałam mamę, co taki sen oznacza? Odpowiedziała mi, że to może oznaczać czyjąś śmierć lub chorobę. No i stało się, umarła bliska nam sąsiadka. Kiedy następny raz miałam ten sen zmarł jej mąż. Te zgony nastąpiły w krótkim czasie. Do dzisiejszego dnia tak mam. Sen wyprzedza wiadomość o śmierci.”

„Jako nastoletnia dziewczyna topiłam się i cudem mnie uratowano. W wodzie szybko straciłam przytomność i nie mam żadnych nadzwyczajnych wspomnień. Jednak od tego wydarzenia bardzo wyostrzyła się moja intuicja. Poza tym pojawił się sen, który zawsze przepowiada śmierć kogoś z rodziny lub osoby z kręgu znajomych. Śni mi się wielka sala. Po środku sali stoi duży stół nakryty przepięknym białym obrusem. Nie ma żadnej zastawy itp. przedmiotów. Jedyna ozdoba to ogromny kryształowy wazon pełen kwiatów. Obchodzę ten stół, wącham kwiaty, ( co ciekawe za każdym razem innego gatunku) i czuję się tak jakbym na kogoś czekała. Po latach nie mam już wątpliwości, że za chwile zadzwoni telefon, albo spotkam kogoś, kto przekaże mi smutną wiadomość.”

Czy osoby umierające mogą, jak najdosłowniej, zawiadomić nas o swojej śmierci? Wszystko wskazuje na to, że istnieje taka możliwość.

„Rosyjski klinicysta, prof. G. Sergiejew, dokonując pomiarów termodynamicznych w powietrzu otaczającym głowę umierającego, stwierdziła krótkotrwały wzrost emisji energii tuż przed ostatnim uderzeniem serca. Wiele wskazuje na to, że nośnikiem informacji o śmierci są fale elektromagnetyczne zbliżone długością do nadfioletu. Informacja odebrana telepatycznie przez śpiącego oddziałuje na proces skojarzeń w czasie marzeń sennych, przy czym powstałe wizje mogą mieć charakter symboliczny”[1].

Jest to bardzo przekonujące wytłumaczenie. Zwłaszcza, jeśli wierzymy w istnienie pola morfogenetycznego, które łączy nas wszystkich.

Symboliczny charakter tych wizji pozostaje sprawą indywidualną. Prawdopodobnie ktoś, dla kogo wizyta u stomatologa, jest doświadczeniem apokaliptycznym, skojarzy śmierć z chorymi zębami. Wszak wypadający ząb jest martwy i nic nie jest w stanie na powrót połączyć go z dziąsłem. Jest to swoista alegoria śmierci.

Czy stół przykryty białym obrusem nie kojarzy się Państwu z katafalkiem? Na stole nie ma zastawy, nie ma wspaniałych potraw. Po prostu, pokarmy fizyczne nie są już potrzebne. Kryształowy wazon, to dla mnie metafora kruchości ludzkiego życia. Natomiast zmieniające się bukiety kwiatów nasuwają myśl o ostatnim pożegnaniu, ale też o różnorodności ludzkich charakterów, które mogą reprezentować. Zarozumiały narcyz, piękna róża, ciepły i zawsze radosny słonecznik, melancholijny irys, można by długo wymieniać.

Nasuwa się kolejne pytanie, czy nie będąc ekstrasensem można przewidzieć czyjąś śmierć?

A może wszyscy mamy takie zdolności, tylko z nich nie korzystamy?

„Jest takie zdarzenie, które szczególnie zapadło mi w pamięć. Lata temu, w dzień mojej imprezy urodzinowej, kiedy składał mi życzenia mój brat, tak po prostu przyszła mi myśl, że to jest nasze “ostatnie pożegnanie!!” W takim sensie, jakbym widziała czarną wstążkę na wiązance pogrzebowej. W tamtym momencie ogarnęło mnie przerażenie i czuję je również teraz jak o tym wspominam. Niestety mój brat kilka tygodni później zmarł. Do dnia dzisiejszego nie mogę tego pojąć.”

My, istoty żyjące w ciałach fizycznych „nie znamy dnia ani godziny”. Nasza świadomość jest tak zaprojektowana i dobrze, bo cóż by to było za życie, gdybyśmy znali dokładną datę śmierci? Jestem natomiast głęboko przekonana, że nasza dusza doskonale zna datę opuszczenia ciała i jakoś się na to wydarzenie przygotowuje. Być może w ten sposób wychwytujemy taki „sygnał odejścia” i dla tego zdarzają się sytuacje, jak ta opisana powyżej.

Inny przykład:

„Moja siostra i szwagier to zapaleni podróżnicy. Mieszkają od lat w Holandii, powodzi im się dobrze i po prostu stać ich na egzotyczne wyjazdy. Kiedy urodził im się syn Alan, nie zrezygnowali ze swojej pasji. Nasza mama miała im nawet za złe, że podróżują z tak małym dzieckiem. Siostrzeniec zawsze cieszył się na każdy wyjazd, żartowaliśmy, że pasję wyssał z mlekiem matki. Cztery lata temu (gdy Alan miał 6 lat) zaplanowali wyjazd zimowy. Piękna okolica i pensjonat urządzony „pod dzieci”. Dwa dni przed wyjazdem Alan miał w nocy zły sen, obudził się z płaczem. Powiedział, że nie chce wyjeżdżać, bo „boi się tamtego miejsca” Jakoś go jednak przekonali. W drodze wydarzył się okropny wypadek. Najbardziej ucierpiał

Alan. Jego serduszko przestawało bić aż trzy razy. Lekarze, którzy go ratowali, nie przyjmowali podziękowań. Powiedzieli, że on sam wywalczył swoje życie. Kiedy Alanek odzyskał przytomność powiedział „ Mówiłem wam, że boję się tego miejsca. Mój przyjaciel (Alan przyjaźnił się z Felixem, który zmarł pół roku przed wypadkiem) ostrzegł mnie, żebym został w domu. Ja wiem, że umarłem, ale tylko na chwilę. Najpierw się bałem, ale Felix się pojawił i kazał mi biec do siebie, wracać do domu.” Czy możliwe jest, żeby takie małe dziecko przeczuło to wszystko? Praktycznie przewidziało własna śmierć?„

Parafrazując słowa wieszcza „Czucie i wiara, silniej mówią do dzieci niż mędrca szkiełko i oko”. Na poziomie -poza ciałem-, czyli, częściowo również we śnie, wiek człowieka nie ma znaczenia. Czy Alan miał przeczucie śmierci? Nie wiem, czy tak można nazwać jego lęki. Na pewno otrzymał ostrzeżenie.

Dzieci są niezwykle wrażliwe nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Warto ich zatem słuchać, a czasem zawierzyć ich przeczuciom.

Ilustracja: autorstwa Azuma Itsuko

 


[1] Krzysztof Boruń „Spór o duchy”

Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

8 odpowiedzi na „Przeczucie śmierci – czy istnieje?

 1. ~Anna mówi:

  Witam
  Moj maz obudzil sie rano i powiedzial, ze mial sen w ktorym uslyszal glos informujacy mu, ze ma jeszcze 6 dni zycia. Nie wzielismy tego na powaznie. Smielismy sie z tego snu. Niestety po 6 dniach zmarl nagle na zawal serca.

 2. ~juli mówi:

  Przerażają mnie takie sny. Na szczęście nigdy nie miałam takiego strasznego, zresztą nigdy nie wierzyłam w żadne proroctwa snów, przeczucie, magiczne wróżby itp. Ale im więcej o tym słyszę, im więcej czytam o relacjach osób, których spotkało coś takiego, to zaczynam w to wierzyć.

 3. Gość 001 mówi:

  Mam takie sny już od bardzo dawna. Pierwszy raz gdy jeszcze żyła moja siostra. śniło mi się że ktoś przywiózł jej rzeczy i ja je układałam. Po wypadku w którym zgineła zdążyła się identyczna sytuacja. Później śnił mi się kolejny sen że szukam z ciocia jej córki i gdy jesteśmy juź blisko ona zostaje na polu i nie chce iść dalej ze mną. W 3 śnie ktoś się topie nie wiedziałam kto ty dzień później okazało się ze utonął mój kuzyn. było tych snów dużo lecz ostatni był najgorszy. Przez około 3 msc śniła mi się zmarła siostra później wypadek jakiś tzn osobą przykryta czarnym workiem koło stacji paliw i zamieszanie płacz i policja. parę dni po tamtym śnie, śniła mi się trumna nie widziałam kto tam leży i kłutnia z moją mamą o dziecko. Wtedy myślałam że o moje. Parę dni później w wypadku zginął mąż mojej zmarłej siostry przy skrócie na stacje wjechał w niego samochód i kupiłam się z mamą o dzieci, żeby zabrała do siebie ich osierocone dzieci.

 4. Kat mówi:

  Nie wiem jak to ująć kilka dni temu zmarł mój kuzyn zawał w wannie pełniej wody ale przed tymi wydarzeniami miałam raka oto dziwna myśl ze jestem sama maź pracuje delegacji zastawiałam sie nad tym ze moge umrzeć w wannie mozna dostać zawał nigdy wcześniej o tym nie Myślałam w ten sam dzień moja bratowa robiła spagetti jak zapytałam o obiad odrazu o nim pomyslałam bo robił najlepsze jakie jadłam z racji zawodu za 3 dni nie żył smierć w pełnej wody wannie jak mam to interpretować?

 5. Iga mówi:

  Moja babcia pewnej niedzieli nad ranem leżąc w łużku uslyszała glos za sobą: Jeszcze 2 tygodnie będziesz żyła. Stało się dokładnie tak jak zostało zapowiedziane. Babcia w ciagu kilku dni zachorowała i musiała zostać w szpitalu. Zanim tam wyruszyła pożegnała się z każdym domownikiem.

 6. Anna H. mówi:

  No właśnie, sen o wypadajacych zębach, kiedyś też o tym usłyszałam i trochę się obawiałam takich snów, tak jak śniace się dziecko to kłopoty, tak było latami, teraz absolutnie nie odgrywają te sny żadnej roli a często śni mi się dziecko lub wypadajace zeby, nie zwracam na to uwagi i nic się nie wydarza.

 7. Natalia mówi:

  Niewiem dlaczego ale ostatnio śnił mi się Bóg o końcu świata i że ja przetrwała następnie po tygodniu był sen z bogiem że muszę się zmienić to było jakoś 3 tygodnie temu teraz się boję bo mam takie wrażenie i jakbym była przygotowana na śmierć pierwszy raz mnie taka sytuacja w życiu spotyka boję się co będzie dalej

 8. bardzo cikawy artykuł będe tu cześciej,, pozdarwiam autorke

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *