Dean Radin „Splątane umysły. Pozazmysłowe doświadczenia w rzeczywistości kwantowej”

Dr Dean Radin to znany amerykański naukowiec, który od ponad 20 lat zajmuje się badaniami tzw. zjawisk paranormalnych PSI. Jest autorem wielu książek, na temat zjawisk, których współczesna nauka nie jest w stanie wyjaśnić i próbuje je pominąć milczeniem.

Miałam okazję czytać jego poprzednią publikację pt. „Zjawiska nadprzyrodzone. Nauka, joga i dowody na istnienie zdolności paranormalnych”. (Recenzja zamieściłam na blogu) Niedawno, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Manendra, dotarła do mnie książka pt. „Splątane umysły. Pozazmysłowe doświadczenia w rzeczywistości kwantowej”.

Autor prezentuje tutaj wyniki kolejnych badań, które dowodzą, że zjawiska paranormalne związane z niezbadanymi możliwościami ludzkiego umysłu naprawdę istnieją. Wbrew obiegowej opinii badaniami tych zjawisk zajmuje się wielu poważnych naukowców, którzy opublikowali wyniki swoich eksperymentów w literaturze fachowej.

Dokładna metaanaliza tych badań pokazuje, że nawet przeciętni ludzie wykazują pewne zdolności, które plasują się statystycznie znacznie powyżej oczekiwanej średniej.

Autor stara się przekonać szczególnie osoby sceptycznie nastawione, argumentując, że nie można mówić o przypadku, gdy zjawisko zostało wielokrotnie potwierdzone.

Z kolei główny argument sceptyków dotyczy kwestii niepowtarzalności zjawisk PSI i tego, że nie można ich wywołać w wybranym momencie.

Wszystkie zjawiska związane z ludzkimi zdolnościami są trudne do badania, ze względu na indywidualność i zmienność ludzkich zachowań. Dobrym przykładem mogą być zawody sportowe, które są bardzo popularne, bo ich wynik jest nieprzewidywalny i często faworyci przegrywają z niżej notowanymi przeciwnikami.

Podobna sytuacja występuje w przypadku zjawisk PSI, które są trudne do powtórzenia w warunkach laboratoryjnych.

Istnieje jednak niewielka grupa osób, które posiadają pewne zdolności PSI i duża grupa osób, która takich zdolności nie ma, więc nie chce w nie uwierzyć (by uwierzyć musieliby to zobaczyć na własne oczy?).

Można tą sytuację porównać do zjawiska daltonizmu, które zostało bardzo dokładnie zbadane.

Daltonizm, czyli ślepota barw objawia się najczęściej nieodróżnianiem koloru zielonego i czerwonego. Ma ona podłoże genetyczne, a dotyczy najczęściej mężczyzn (ok 8% populacji) i dużo rzadziej kobiet (tylko 0,5%). Generalnie kobiety mają zdecydowanie lepsze widzenie barw niż mężczyźni i rozróżniają więcej odcieni kolorów. Właściwie oko ludzkie odbiera tylko niewielki zakres fal elektromagnetycznych o długości 400-700 nm. Być może niektóre osoby mają dar widzenia w szerszym spektrum.

Zastanówmy się, co stało by się, gdyby to ludzie z daltonizmem stanowili większość społeczeństwa?

Jak traktowaliby opowieści ludzi, którzy widzą inny bardziej kolorowy świat?

Historia nauki pokazuje, że kolejne odkrycia rozświetlają otaczające nas ciemności i poszerzają granice widocznego wszechświata. Zjawiska nadprzyrodzone stają się paranormalne a następnie normalne i wytłumaczalne.

Autor stawia śmiałą hipotezę, że odkrycia fizyki kwantowej a w szczególności tzw. efekt „kwantowego splątania”, który objawia się natychmiastowym odziaływaniem na odległość, pozwolą wyjaśnić tzw. paranormalne zjawiska PSI.

Telepatyczne splątanie umysłów wykazuje duże podobieństwo do zjawiska kwantowego splątania, ale jest to jedynie teoretyczna możliwość, której potwierdzenie wymaga dalszych badań.

Autor omawia także wiele innych teorii, dlatego polecam książkę wszystkim zainteresowanym a w szczególności sceptykom.

Jeśli czegoś nie widać, to nie znaczy, że tego nie ma

Książka do nabycia TUTAJ

 

 

Tagi , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *