Richard Webster – Amulety i talizmany

Nie znam człowieka, który nie posiadałby przedmiotu będącego, przynajmniej w jego mniemaniu, przedmiotem przynoszącym szczęście. Nawet największy sceptyk nie odrzuci czterolistnej koniczyny, jeśli takową znajdzie lub gdy ktoś mu ją podaruje. Człowiek XXI wieku nie różni się w tym względzie od swoich przodków i szuka wsparcia bądź ochrony w obrazach i symbolach znanych ludzkości od tysięcy lat.

Każda kultura ma swój system wierzeń i związane z nim znaki oraz symbole. Z tej przyczyny wielu europejskich kierowców wiesza w samochodzie lub używa jako brelok, obrazek z wizerunkiem św. Krzysztofa, uważanego za patrona kierowców i szczęśliwej podróży. W krajach arabskich lub Izraelu taką rolę może spełniać „Ręka Fatimy” (z arabskiego chamsa) lub nazar – „Oko proroka”. Na Malcie wszędzie można odnaleźć wizerunek „Oka Ozyrysa” (lub Horusa), mającego zapewniać rybakom wypływającym w morze bezpieczny powrót, a także strzec dobytku.

Ludzie niejednokrotnie zarzekają się, że nie wierzą w „takie rzeczy”, a jednocześnie, przed ważnym spotkaniem zakładają swoje „szczęśliwe skarpetki” lub czerwona bieliznę, aby zdać egzamin. Każdy z tych przedmiotów spełnia wszelkie kryteria, aby nazywać go talizmanem.

W swojej książce, Richard Webster dokładnie wyjaśnia różnicę między talizmanem i amuletem, opisuje różne ich formy, aspekty działania i konotacje kulturowe towarzyszące historii tych najbardziej znanych.

Autor posiada ogromną wiedzę i dzięki temu stworzył bardzo praktyczne kompendium dotyczącej historii i ezoteryki, ale także ludzkiej psychiki oraz mechanizmów mogących korzystnie na nią wpływać.

Dzięki pracy Richarda Webstera dowiemy się, jak dobrać właściwy dla siebie amulet lub talizman oraz stworzyć ich autorską wersję. Poznamy oddziaływanie kamieni szlachetnych, korespondencje planetarne i zodiakalne oraz wiele innych ciekawych aspektów.

Ponieważ bardzo interesuję się symboliką i oddziaływaniem symboli na psychikę ludzką, książka ta okazała się dla mnie źródłem wiedzy i inspiracją do nowych poszukiwań.

Carl Jung uznał, że nieświadoma część psychiki porozumiewa się ze świadomością za pomocą symboli. Uważał, że psychika każdego człowieka tworzy symbole o znaczeniu osobistym, a ten specyficzny język metafor możemy odnaleźć zarówno w snach jak i w świecie zewnętrznym.

Bez wątpienia książka „Amulety i talizmany” Richarda Webstera, może nam ułatwić poznanie niezwykłego świata symboli, towarzyszących ludziom od zarania dziejów.

Dziękuję wydawnictwu Illuminatio za możliwość zapoznania się z tym tytułem.

Książka do nabycia TUTAJ

Tagi , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *