Jowita Kosiba „Nokturn”

Pragnę polecić Państw uwadze książkę Jowity Kosiby „Nokturn”.

Sam tytuł daje już wiele do myślenia, gdyż nokturn to nastrojowa, spokojna forma muzyczna inspirowana poetyką nocy. Nokturn oddaje nastrój tego, co w porze nocnej zachwyca nas i przeraża. W muzycznych nokturnach znajdziemy magię światła księżyca, trzepot skrzydeł spłoszonego ptaka i mocniejsze bicie serca nocnych kochanków.

Jowita Kosiba już we wstępie deklaruje swoją fascynację twórczością Edgara Alana Poe, sióstr Brontë, Jane Austen czy Daphne du Maurier. Można rzec, że każda strona jej powieści potwierdza wierność tym wielkim mistrzom pióra.

Akcja powieści rozgrywa się w czasach współczesnych, fabuła jest doskonale skonstruowana i prowadzi nas do zaskakującego finału. Jowita Kosiba posługuje się pięknym językiem literackim, o który coraz trudniej w dzisiejszym świecie.

Nie będę streszczać fabuły, bo nie chcę zdradzać szczegółów. Powiem tylko, że od początku do końca jest ciekawie. Mam tu wątek miłosny, zjawiska paranormalne, dom pełen dźwięków i tajemnic. Bohaterowie to prawdziwy kalejdoskop charakterów i temperamentów. Każda postać została zbudowana bardzo starannie zarówno od strony psychologicznej jak i narracyjnej.

Powieść „Nokturn” to po trosze kryminał, po trosze thriller psychologiczny. Fuzja gatunków, bardzo służy fabule i zapewne stanowi ukłon w stronę miłośników obu gatunków.

Jowita Kosiba skomponowała swój „Nokturn” tak byśmy odczuli piękno tego, co skrywa się w cieniu i spokojnie, bez pośpiechu podążali w kierunku tajemnicy.

 

Dziękuje Wydawnictwu WasPos z nadesłany egzemplarz.

Książka do nabycia TUTAJ

 

Jowita Kosiba – absolwentka filologii polskiej i anglistyki. Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim. Na co dzień nauczycielka języka w szkole podstawowej. Jej debiutancka powieść „Zagubiony ptak” zajęła pierwsze miejsce w konkursie na polską współczesną powieść obyczajową organizowanym przez Oficynę Wydawniczą RW2010 oraz wydawnictwo Sumptibus w 2016 roku.

W najbliższą niedzielę, autorka będzie gościem audycji Debata (Nie)kontrolowana w Radio Paranormalium, którą mam przyjemność prowadzi.

Polecam: Radio Paranormalium, niedziela godzina 19-21

Tagi , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *