Ochorowiczówka – miejsce zapomniane ?

Szczególnym dla mnie zrządzeniem losu znalazłam się w Wiśle.Miasto malowniczo położone i wszystkim dobrze znane.

Oczywiście korzystając z okazji odwiedziłam miejsca związane z jakże niedocenianą obecnie postacią Juliana Ochorowicza. Ten uczony, wynalazca, psycholog i niestrudzony badacz zjawisk parapsychicznych jest bez wątpienia jednym z najznamienitszych mieszkańców w historii miasta. W roku 1905 wybudował słynną willę „Ochorowiczówkę”, w której gościł miedzy innymi Bolesława Prusa, Władysława Reymonta czy Marię Skłodowską – Curie wraz z jej mężem Piotrem. Miejsce to najwidoczniej emanowało szczególnie twórczą energią skoro Reymont napisał tam pierwszą część „Chłopów”, a Prus zyskał inspirację do swojej wielkiej powieści „Faraon”. Nadmienić warto, że postać wynalazcy i naukowca Ochockiego z niemniej znakomitej „Lalki” Prusa swój pierwowzór literacki miała w osobie doktora Ochorowicza.

Postanowiłam zobaczyć na własne oczy miejsce tak ważne dla polskiej kultury. Najkrócej można by podsumować wizytę tak – przybyłam zobaczyłam, zapłakałam! Podwórko skromne, ale czyste jednak budynek w stanie opłakanym. Odpadające tynki, przeciekający dach oraz wiele innych zaniedbań po prostu rzucających się w oczy. Ponieważ mieszkają tam lokatorzy, oczywiste są normalne oznaki ludzkiej egzystencji jak antena satelitarna, czy /za przeproszeniem/ bielizna susząca się na słoneczku. I w tych „okolicznościach przyrody” prężą się dwie solidne tablice pamiątkowe. Jedna ku czci J. Ochorowicza, druga upamiętniająca fakt twórczej obecności Reymonta – uhonorowanego nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Przyszła mi do głowy taka oto analogia. Proszę sobie wyobrazić starego wiarusa, niezwykle zasłużonego dla polskiej historii w brudnym, podartym i zapuszczonym mundurze, któremu ktoś ważny przypina dwa medale zasługi i nie wspierając finansowo, każe je nosić z dumą.

Nie bardzo chce mi się wierzyć, biorąc pod uwagę tłumy turystów, że Wisła jest biedną gminą, która w żaden sposób nie potrafi znaleźć środków na przeniesienie lokatorów do odpowiednich mieszkań zastępczych / moim zdaniem mówimy o 3-4 rodzinach/, doprowadzenie budynku do pierwotnego dobrostanu i założenie tam muzeum z prawdziwego zdarzenia. Ciekawa jestem, co na to Towarzystwo Przyjaciół Wisły, którego notabene Julian Ochorowicz był założycielem! Czy władze Wisły chcą opierać popularność regionu jedynie na osobie Pana Adama Małysza? Z całym szacunkiem dla mistrza sportu, uważam taką myśl za niedorzeczną. Z roku na rok włodarze miejscy  czynią starania, aby stało się ono, że tak powiem znanym kurortem.Pretendując do takiego miana warto byłoby wziąć pod uwagę pamiątki związane z polskimi przedstawicielami świata nauki i kultury.

Pragnę zaznaczyć, że niedaleko od głównej alei spacerowej znajduje się tablica pamiątkowa również poświęcona Julianowi Ochorowiczowi.

 

Otagowano , , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Ochorowiczówka – miejsce zapomniane ?

  1. ~Edit komentarz:

    Przydałoby się ten list wysłać do władz Wisły…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *