William Thomas Stead „Prawdziwe historie o duchach”

Nakładem Oficyny Wydawniczej Rivail ukazała się książka autorstwa Williama Thomasa Steada „Prawdziwe historie o duchach”, a ja dzięki uprzejmości pasjonatów prowadzących ową oficynę otrzymałam egzemplarz recenzencki.

Muszę przyznać, że książka zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie.

Zacznę od przekładu, którego dokonał Marcin Stachelski. Jest rzeczą doprawdy rzadką, aby tłumaczowi udało się pogodzić klimat epoki z językiem współczesności. Książkę czyta się znakomicie, a liczne przypisy pozwalają zrozumieć zarówno pewne aspekty sytuacyjne jak i kontekst historyczny.

Autor książki, to postać tak wielkiego formatu, że nie sposób pominąć jego biografii.

William Thomas Stead (1849-1912) był znanym angielskim dziennikarzem, pisarzem, pacyfistą oraz aktywnym spirytystą. Zasłynął, między innymi, stając na czele kampanii skierowanej przeciw dziecięcej prostytucji. Cykl jego artykułów, zatytułowany Maiden Tribute of Modern Babylon wywołał prawdziwą burzę w ówczesnym Londynie. Stead jest uważany za twórcę tzw. prowokacji dziennikarskiej. Między innymi za artykuły, w których ostro krytykował politykę Cecila Rhodesa prowadzoną w południowej Afryce oraz sprzeciwianie się brutalnym metodom stosowanym prze Wielką Brytanię podczas Wojen Burskich, otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.

To właśnie autor stworzył tzw. Biuro Julii , gdzie media kontaktujące się z zaświatami przekazywały wiadomości rodzinom zmarłych osób. Swoje niezwykłe pod wieloma względami życie zakończył 15 kwietnia 1912 w katastrofie Titanica. Podobno w ostatnich chwilach życia zachowywał niezwykły spokój, jak najbardziej licujący z przekonaniami spirytysty, który po prostu wie, co wydarzy się zaraz po opuszczeniu powłoki fizycznej.

Trzeba z całą mocą podkreślić, że zbór owych paranormalnych historii nie ma nic wspólnego z modnymi w epoce wiktoriańskiej opowieściami z dreszczykiem. Autor był dociekliwym dziennikarzem i nadsyłane historie starał się weryfikować między innymi poprzez krytycznych naukowców z Towarzystwa Badań Psychicznych (Society for Psychical Research).

W niniejszym zbiorze poruszana jest cała gama zjawisk z kręgu PSI; podróże poza ciałem, zjawy kryzysowe, jasnowidzenie, prekognicja, opisy seansów hipnotycznych i wiele innych.

Autor opisuje również własne przeżycia duchowe, a także błyskotliwie komentuje opisane sytuacje. Niewątpliwie Stead był bacznym obserwatorem życia, a niektóre wątki jego przemyśleń zostały naukowo rozwinięte dopiero wiele lat później przez Z. Freuda, C. G. Junga czy chociażby w mistyczno filozoficznej twórczości Alana Wattsa.

Książkę zdecydowanie rekomenduję wszystkim pasjonatom tej tematyki.

Oficynie Wydawniczej Rivail bardzo dziękuje za nadesłany egzemplarz.

Otagowano , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *